drewniane elementy budowlane pakobud

Drewno w domu – jakie drewniane elementy sprawdzą się doskonale w przestrzeni mieszkalnej i dlaczego

Drewno to jeden z materiałów wykorzystywany od dawien dawna, nie tylko przy budowaniu domów, ale również przy ich wykończeniu oraz dekorowaniu. Drewniane elementy nie tylko podnoszą walory estetyczne budynku, ale również pełnią wiele funkcji praktycznych. Drewno w domu to doskonały wybór i klasyka gatunku w kwestii urządzania domu. Jakie drewniane elementy budowlane i dekoracyjne warto zastosować?

Drewniana elewacja domu – klimatyczny i przytulny budynek

Pierwsza myśl, jaka przychodzi do głowy na hasło drewniane elementy budowlane to drewniana elewacja. Klimatyczne domki z drewna są często spotykane, chociażby w środowiskach góralskich, zresztą nie bez powodu. Ich zastosowanie niesie za sobą wiele korzyści. Pierwsza z nich jest widoczna gołym okiem – estetyka. Domy drewniane potrafią być naprawdę piękne, a ich widok kojarzy się z naturą, przytulnością i domowym ogniskiem. Jednak oprócz tego, że taki dom jest miły dla oka, posiada również pasmo innych zalet, mianowicie:

  • współgranie z innymi materiałami budowlanymi
  • dobra izolacja cieplna – budynek wykończony elewacją drewnianą doskonale trzyma ciepło
  • korzystny mikroklimat – drewniane ściany sprzyjają również utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgoci, który jest korzystny dla zdrowia
  • trwałość i wytrzymałość – wybór odpowiedniego gatunku, a później impregnacja drewna i pielęgnacja desek pozwala na to, aby długo cieszyć się z ich trwałości.

Drewniana podłoga

Wspominając o drewnianych elementach w domu, nie sposób pominąć oczywiście podłogi drewnianej. Warto się na nią zdecydować z dokładnie tych samych powodów co na zastosowanie drewnianej elewacji.  I chociaż większość drewnianych paneli wyklucza montaż ogrzewania podłogowego, to doskonałe trzymanie ciepła przez drewniane panele będzie odpowiednim wynagrodzeniem tej szkody.

Drewniane elementy w domu –  meble

Jeśli chodzi o drewniane elementy dekoracyjne i praktyczne, które można wykorzystać w domu, to na pierwszym miejscu są oczywiście meble. Przy drewnianej boazerii czy panelach ściennych mogą nie robić większego wrażenia, jednak przy nowoczesnym wykończeniu i wyrazistych kolorach ścian, a nawet klasycznej bieli można z ich pomocą osiągnąć zarówno rustykalny, jak i nowoczesny klimat. Drewniany stół, regał czy półka to z pewnością elementy, które będą prezentowały się wyjątkowo dobrze, a dodatkowo, będą służyć przez wiele lat.

Ornamenty, skrzynie drewniane, ramki – drewniane dodatki do domu

Oprócz niezbędnych elementów czysto praktycznych, drewniane elementy dekoracyjne będą doskonałym uzupełnieniem wnętrza mieszkalnego. Drewniane deski są doskonałym materiałem do stworzenia ramy na obraz bądź lustro, drewniane ornamenty będą doskonałym wykończeniem mebli, a drewniana skrzynia to nie tylko estetyczny, ale również praktyczny dodatek do sypialni czy na strych. Dodatki z drewna są dostępne w wielu sklepach z artykułami do domu, ale również przy odrobinie umiejętności można wyczarować coś samodzielnie.

Odpowiednia impregnacja drewna

Możliwość wykorzystania drewna w domu zawsze jest dobrym pomysłem na to, aby nadać wnętrzu ciepły i przytulny wygląd. Należy jednak pamiętać o tym, że bez odpowiedniej ochrony elementy drewniane mogą ulec uszkodzeniu na skutek działania szkodników i niekorzystnych czynników atmosferycznych. W przypadku niektórych elementów – szczególnie paneli elewacyjnych, boazerii podbiciowej, ściennej,  a także innych elementów budowlanych konieczna jest odpowiednia impregnacja drewna. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest impregnacja zanurzeniowa w roztworze Kuprafung P, którą należy wykonać przed montażem drewnianych elementów. Usługa takiej impregnacji dostępna jest w naszej ofercie.