Drewniane meble ogrodowe DIY – Twoja własna strefa relaksu!

Własny ogród to marzenie niemal każdego z nas. Jeśli jesteś jego szczęśliwym posiadaczem, z pewnością zgodzisz się, że najlepszym co daje ta przestrzeń, jest możliwość wypoczynku na świeżym powietrzu. Jednak by ogród mógł pełnić tę funkcję, niezbędne jest przygotowanie w nim strefy relaksu. Absolutnym minimum będzie stół oraz miejsca do siedzenia, choć z pewnością nieco urozmaicone miejsce to byłoby znacznie przyjemniejsze. Czy takie przedsięwzięcie musi być kosztowne? Niekoniecznie! Możesz stworzyć własne drewniane meble ogrodowe i urządzić wszystko po swojemu, a do tego niskim kosztem! Jak to zrobić? Sprawdź nasze pomysły!

Drewno w ogrodzie, czyli jak urządzić kącik wypoczynkowy

Przede wszystkim musimy zastanowić się, w którym punkcie ogrodu możemy zorganizować nasz kącik, a przy tym, jak wiele miejsca możemy wykorzystać. Najlepiej ustawić go z dala od domu i hałasu, w zacienionym miejscu – ewentualnie zadbać o jego zadaszenie. Ponadto decydując się na meble drewniane – trwałe, jednak dość ciężkie – ustawmy je na twardej nawierzchni. W innym przypadku z trawy wokół nich i tak niewiele zostanie. Do wyboru mamy kilka opcji:

  • naturalne – np. ziemia lub żwir,
  • sztuczne – np. kamień lub beton.

Choć te pierwsze mogą być atrakcyjniejsze wizualnie, to drugie zwykle są bardziej praktyczne, choćby dlatego, że można na nich postawić bosą stopę. Warto też osłonic nieco miejsce wypoczynku, aby zapewnić sobie poczucie prywatności. Do tego celu możemy wykorzystać zarówno drewniane ogrodzenie, jak i roślinność, w tym drzewa i krzewy. Przyjemnym dodatkiem z pewnością będzie też pergola lub kwietnik – np. większy, ze skrzyni drewnianej lub mniejszy – z palety. Tę ostatnią wystarczy ustawić na boku, a doniczki poustawiać na wystających deskach lub… zawiesić.

Drewniane meble ogrodowe – co wykorzystać?

Jeżeli mamy zmysł i zapał majsterkowicza, możemy pokusić się o samodzielną budowę mebli od podstaw. Jeśli jednak dopiero zaczynamy nasza przygodę projektanta, wykorzystajmy:

  • palety – to niezwykle modne, a jednocześnie proste rozwiązanie,
  • skrzynie drewniane – możemy z nich stworzyć przede wszystkim stolik, zwłaszcza przy małej powierzchni lub siedziska, które jednak będą pozbawione oparcia.

Dzięki takim rozwiązaniom nasza aranżacja będzie niezwykle prosta w wykonaniu, a jednocześnie doskonale spełni swoją rolę.

Palety w ogrodzie – jak stworzyć z nich drewniane meble ogrodowe

Ze stworzeniem podstawowego zestawu wypoczynkowego, czyli stołu ogrodowego z kilkoma siedziskami, poradzi sobie nawet osoba początkująca:

  • najprostszy stolik może powstać po prostu z ułożonych na sobie palet,
  • przygotowując siedzisko wystarczy dwie połówki ułożyć jedna na drugiej i położyć na nich materac, a następnie kolejną paletę przymocować pionowo, w charakterze oparcia.

Miłośnikom wylegiwania się w letnie popołudnia do gustu powinna przypaść też leżanka ogrodowa – w jej wypadku wystarczą tylko dwie palety, jednak najlepiej sprawdzą się te bez przerw między deskami. Jedna z nich posłuży jako siedzisko. Drugą musimy przeciąć na pół, jednej jej części używając jak oparcia, a drugiej w charakterze jego stabilizatora, abyśmy mogli oprzeć się na nim wygodnie i bez obaw.Masz nieco więcej miejsca w ogrodzie i marzy Ci się coś ekstra? Wybuduj własną huśtawkę ogrodową! W swojej najbardziej podstawowej wersji – bez oparcia – jest banalnie prosta! Poza paletą będziesz potrzebować grubej i wytrzymałej liny. Konstrukcje możesz zawiesić na mocnej gałęzi (nie zapomnij pomiędzy konar a linę włożyć materiału zabezpieczającego, np. gumy), na desce przymocowanej solidnie np. pomiędzy drzewami lub, gdy nie ma innej możliwości, na własnoręcznie postawionej, prostej konstrukcji. Przymocuj liny do czterech rogów palety, umieść na niej poduszkę, całość zawieś – i gotowe!

Przygotowanie drewna

Pamiętaj tylko, by zawsze odpowiednio przygotować drewno – dokładnie je oszlifować i zabezpieczyć przed wilgocią, ewentualnie pomalować według gustu. Do łączenia palet najlepiej wykorzystać wkręty i łączniki, chociaż możesz też wzmocnić je klejem z rodzaju “gwóźdź w płynie”. Wszystkie najważniejsze elementy – palety różnych typów i rozmiarów, a także drewniane skrzynie i tarcicę, możesz zamówić na pakobud.com.pl!

Wiesz już, jak powinien wyglądać Twój wymarzony kącik relaksu? W takim razie do dzieła! Stwórz swoje własne drewniane meble ogrodowe, a potem… odpocznij! W końcu masz na czym.