Do jakich wnętrz pasują podłogi drewniane?

Podłoga drewniana z całą pewnością prezentuje się znacznie lepiej niż wykonana ze sztucznych materiałów, a przy tym jest przyjemniejsza i bardziej przytulna niż zimne płytki. Ważne jednak, aby pasowała do samego wnętrza. Zastanawiasz się, czy będzie odpowiednia do Twojego domu? Zobacz nasze porady i podejmij decyzję!

Gdzie pasują podłogi drewniane?

Choć często nie myślimy o nich w ten sposób, tak naprawdę podłogi drewniane mogą sprawdzić się w każdym wnętrzu. Pozostaje jednak pewne „ale” – należy dobrać ich odpowiedni typ. Jednym z najważniejszych wyznaczników będzie tu rodzaj pomieszczenia:

  • w łazience lub kuchni – czyli pomieszczeniach szczególnie narażonych na kontakt z wilgocią, konieczne będą deski, które odpowiednio sobie z tym poradzą. W innym wypadku podłoga może zacząć pęcznieć, czemu niekiedy towarzyszy między innymi powstawanie pleśni. Jest to nie tylko nieestetyczne, lecz także szkodliwe dla zdrowa. Dlatego do wymienionych pomieszczeń należy wybierać jedynie podłogi, których producent zagwarantuje nam ich odpowiednie zabezpieczenie. Warto też nałożyć na nie dodatkową warstwę lakieru;
  • w sypialni i innych rzadziej uczęszczanych pokojach – niektóre pomieszczenia w naszym domu nie są wykorzystywane tak często, jak np. salon, w którym spędzamy większość dnia i przyjmujemy gości. Dlatego podłogi drewniane mogą być tam nieco bardziej miękkie, co dodatkowo uprzyjemni chodzenie po nich boso. Nie powinniśmy jednak wchodzić w nich w butach (panie powinny szczególnie uważać na szpilki), a jednocześnie musimy zachować ostrożność przy przesuwaniu mebli, które również mogą naruszyć delikatne deski;
  • w salonie oraz innych pomieszczeniach, w których panuje większy ruch – tam, gdzie dzieje się życie rodzinne, podłogi powinny być wykonane z nieco twardszych, a przy tym solidnych desek.

Warto też zwrócić uwagę na inne aspekty, jak np. ogrzewanie podłogowe, które wymaga desek odpornych na częste zmiany temperatury. Pewnym problemem może być również zachowanie jednolitości w mieszkaniu czy domu. W końcu twardy dąb wygląda inaczej niż miękki buk lub jasna, delikatne sosna. Oczywiście, możemy wtedy użyć farby do podłogi drewnianej, która wyrówna różnice, jednak w ten sposób ukryjemy wyjątkowość naturalnego materiału.

Podłogi drewniane a wystrój wnętrza

Wybierając kolor podłóg drewnianych, poza względami praktycznymi warto też zwrócić uwagę na walory estetyczne. Znaczenie ma tu między innymi typ zastosowanego rozwiązania. Spośród tych najpopularniejszych wyróżnić możemy:

  • podłogę drewnianą z desek – najprostszy, a jednocześnie niezwykle efektowny sposób, który tworzy wyjątkową atmosferę. Potrafi podkreślić zarówno designerski, jak i rustykalny charakter. Wszystko zależy od odcieni i typu drewna oraz pozostałych elementów wystroju, z jakim je połączymy;
  • klasyczny parkiet – zdecydowanie jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Składa się  z trzech warstw: łuszczki, drewnianych deszczułek i litego drewna. Najczęściej stosowany w salonie czy innych pokojach, prawie nigdy w łazience czy kuchni;
  • mozaika – można znaleźć go w bardziej kolorowych lub monochromatycznych wersjach. Deseczki łączone są tu za pomocą specjalnej taśmy w kwadratowe formy gotowe do położenia. To opcja tańsza od parkietu, jednak, niestety, również mniej trwała;
  • bruk – czyli inaczej drewniana kostka. W przypadku tego typu podłóg drewnianych grube płyty przymocowuje się za pomocą kleju i siatki termoplastycznej. Bruk doskonale sprawdza się przede wszystkim w kuchni, oczywiście po odpowiednim zabezpieczeniu.

Typ podłogi wykonanej z drewna zależeć będzie od wielu czynników. W każdym wypadku niezwykle ważne jest jednak ich właściwe zabezpieczenie, choćby olejem do podłóg drewnianych. Nawet w mniej uczęszczanych pomieszczeniach możemy zabrudzić drewno, które, niezabezpieczone, jest niezwykle trudne, a niekiedy wręcz niemożliwe do oczyszczenia.

Wiesz już, jaki typ podłogi sprawdzi się w Twoim mieszkaniu? Koniecznie sprawdź naszą ofertę i wybierz produkty dla siebie!