tarcica budowlana na altankę pakobud

Dlaczego warto posiadać altanę ogrodową? Jak zbudować altanę – niezbędne elementy

Altana ogrodowa to budynek, który dość często występuje w przydomowych ogródkach i na prywatnych posesjach. Nic w tym dziwnego, bowiem posiadanie takiej przestrzeni niesie za sobą wiele korzyści i z pewnością warto w nią zainwestować. Przy odrobinie wysiłku, można postawić ją samodzielnie we własnym ogrodzie. Sprawdź, jak budować altanę i o czym należy pamiętać, zabierając się do tego.

Dlaczego warto posiadać altanę ogrodową

Już sam fakt posiadania domu z ogródkiem niewątpliwe jest powodem do szczęścia, bo niesie za sobą wiele wygód. Z pewnością wyjście w niedzielny poranek do własnego ogrodu z kubkiem świeżo parzonej kawy należy do tych chwil w życiu, które bardzo się ceni. Wyposażenie ogrodu w altanę może sprawić jeszcze więcej szczęścia. Drewniana altana ogrodowa jest nie tylko bardzo estetycznym uzupełnieniem przestrzeni zielonej, ale również rozszerzy możliwości korzystania z ogrodu. Przede wszystkim pozwoli ustrzec się drobnego deszczu, wiatru czy bardzo ostrego słońca – każdy z tych czynników może pokrzyżować plany na rodzinnego grilla czy wspólny relaks na świeżym powietrzu. Zabudowana i zadaszona altana pozwala natomiast w pełni cieszyć się świeżym powietrzem i widokiem zieleni, jednak znacznie minimalizuje powyższe czynniki atmosferyczne. Zadaszona altana pozwala również na wstawienie ładniejszych mebli ogrodowych, wykończonych materiałami – deszcz i słońce nie będą bowiem dla nich takie groźne.

Altana ogrodowa projekt, tarcica budowlana i niezbędne elementy

W kwestii altany ogrodowej projekt ma duże znaczenie. Dobrze wymierzony i wyliczony plan pozwoli na zbudowanie pewnej konstrukcji, która będzie bezpieczna i estetyczna. Można taki plan wykonać samemu, sugerując się prostymi zasadami budownictwa, lub zaczerpnąć porady u architekta. Chcąc zbudować drewnianą altanę ogrodową, oprócz projektu nie można zapomnieć również o tarcicy budowlanej. Tarcica to nic innego jak obrobiony materiał drzewny. Występuje w różnych wielkościach i grubościach i bez wątpienia, do zbudowania altany ogrodowej niezbędne będą belki o kilku różnych wymiarach. Podstawy konstrukcji powinny być zrobione z najgrubszych i najwyższych belek, na nich bowiem trzymać się będzie cała konstrukcja oraz dach. Każda ze ścian altany powinna być połączona z kolejną odpowiednimi, metalowymi wspornikami – kleszczami, dzięki czemu cała konstrukcja będzie stała pewnie. Mając gotową konstrukcję ścian i szkielet altanki, można przejść do budowy dachu – powinien być spadowy, co znacznie ułatwi odpływ wody w czasie deszczu. Podstawą dachu jest oczywiście więźba dachowa, na której będą opierały się pozostałe elementy. Musi być ona w odpowiedni sposób połączona ze ściankami nośnymi altany. Gotową konstrukcję należy uzupełnić wybranym pokryciem – najlepiej sprawdzą się dachówki, ze względu na praktyczność, ale także ich estetykę.

Odpowiednia ochrona altany ogrodowej – impregnacja drewna

Altana cały czas narażona jest na działanie słońca i deszczu. Wiadome jest, że konstrukcje z drewna w takich warunkach mogą ulegać zniszczeniu. Dodatkowo drewno narażone jest na wszelkie szkodniki. Z tego względu należy je odpowiednio chronić. Odpowiednia impregnacja drewna może zapewnić jego długą żywotność, wysoką odporność na czynniki zewnętrzne oraz estetyczny wygląd na bardzo długi czas. W przypadku altany można zdecydować się na różne rodzaje impregnacji. Jednym z lepszych wyborów jest impregnacja zanurzeniowa, która nie wymaga regularnego powtarzania i zapewnia wysoką skuteczność na długi czas. Można również zastosować impregnaty do samodzielnej aplikacji pędzelkiem – wówczas taki zabieg należy powtarzać często i regularnie.