Dlaczego polskie sadownicy wybierają tylko drewno i skrzyniopalety?

Kilka lat temu producenci plastikowych skrzyń próbowali zawojować polski rynek przetwórstwa rolnego, który jak wiadomo jest jednym z największych importerów. Doświadczenia rolników i sadowników pokazały jednak, że w tej branży nie ma lepszego rozwiązania, niż skrzyniopalety. Warto o tym pamiętać również w innych sektorach.

Zalety skrzyniopalet – wady plastiku

Plastikowe skrzynki – trwałe, nowoczesne i lekkie. Czy można chcieć czegoś więcej? Przykład polskich sadowników udowadnia, że nie zawsze to, co nowoczesne, jest lepsze, niż rozwiązania tradycyjne. Po chwilowym boomie na plastikowe skrzynki na jabłka szybko okazało się, że:

  • żywność przechowywana w     plastiku łatwiej pleśnieje; drewniane skrzyniopalety są     przewiewne i naturalne. Straty sadowników, których towar     zapleśniał w plastikowych skrzyniach, były ogromne.
  • Do żywności z plastikowych     skrzyń wydostają się toksyczne chemikalia. Szkodliwe reakcje mogą     zachodzić szczególnie pod wpływem ciepła czy innych czynników     atmosferycznych. Drewno jest neutralne dla żywności, dlatego firmy takie, jak Pakobud z Konstantynowa Łódzkiego dostarcza skrzynie również do celów spożywczych.
  • Klienci inaczej patrzą na jabłka z drewnianej, tradycyjnej skrzyni, a inaczej na te z plastikowego     pudełka.

Skrzyniopalety są preferowaną metodą przewozu towarów nie tylko w sadownictwie, ale całym przemyśle spożywczym. Tak transportowane wina wyglądają szlachetnie i są bezpieczne. To również coś dla żywności premium, która nie prezentuje się najlepiej zawinięta w plastik i wciśnięta do zwykłego pudełka. Do skrzyniopalet z Pakobud bezpiecznie włożysz również meble, materiały budowlane czy rośliny.

O recyclingu skrzyniopalet

Skrzynki na jabłka czy drewniane kufry do przechowywania są znane w Polsce od setek lat, a może nawet dłużej. Dzieje się tak, bo korzystanie z nich jest proste i intuicyjne, również wtedy, gdy przestają być potrzebne.

Co możesz zrobić z plastikową skrzynią, której już nie używasz?

Szanse na sprzedaż są małe. Prawdopodobnie trzeba będzie ją wyrzucić. Z pękniętą nawet nie wiadomo, co zrobić – nie nadaje się ona do recyclingu. Zupełnie inaczej jest ze skrzyniopaletami z drewna, które możesz wykorzystać, zmieniać ich zastosowanie, a na koniec oddać do recyclingu.

Co ze starych skrzyniopalet?

Jeśli skrzyniopalety przestaną Ci być potrzebne, możesz je wykorzystać na wiele sposobów lub po prostu sprzedać. Wiele osób chętnie wykorzystuje je do majsterkowania czy urządzania wnętrz, a postarzane też znajdują swoich nabywców. Można z nich stworzyć:

  • meble ogrodowe,
  • karmniki dla zwierząt,
  • boksy dla małych zwierząt (np. królików),
  • gotowe kompostowniki,
  • półki, regały, szafki,
  • kufry i skrzynie do przechowywania,
  • podesty i sceny.

To tylko garść pomysłów, których jest oczywiście o wiele więcej. Daj znać, jeśli masz pytania lub chcesz od razu zamówić u nas skrzyniopalety!