deski podłogowe Pako-Bud

Deski podłogowe – jak wybrać?

Deski podłogowe wykonane z drewna to sposób na trwałą i ładną podłogę w domowych wnętrzach i nie tylko. Naturalne piękno drewna od zawsze miało swoich zwolenników. Czy drewniana podłoga to wciąż popularne rozwiązanie? Jakie deski podłogowe wybrać i gdzie można je zamówić?

Deski podłogowe na wymiar

Kiedyś deski były dostępne jedynie w standardowej grubości 22 mm a ich wybór ograniczał się do niewielu modeli. Teraz drewniane deski zazwyczaj mają od 15 do 22 mm grubości a czasem i mniej. Ich szerokość również jest zróżnicowana. Można wybierać spośród modeli o szerokości od 7 do 18 cm.

Długość także może być dowolnie wybierana i zazwyczaj zaczyna się ona już od 30 cm aż do 180 cm. Dzięki temu w dosłownie każdym pomieszczeniu możemy ułożyć podłogę z drewna. Najczęściej wykonuje się ją na tak zwaną okrętówkę. Różnej długości deski są ułożone równolegle obok siebie.

Jak wybrać i zamawiać deski na podłogę?

Dokonując zamówienia na deski, na początku musimy zdecydować o rodzaju drewna. Gatunki drewna uważane za dobre do takiego przeznaczenia powinny cechować się przede wszystkim odpowiednią twardością. Dlatego do często wybieranych rodzajów drewna podłogowego zaliczane jest:

  • drewno dębowe,
  • drewno jesionowe,
  • drewno modrzewiowe.

Materiały te są wysoce odporne i polecane szczególnie do pomieszczeń intensywnie eksploatowanych. Rzadziej spotykanymi gatunkami, także posiadającymi odpowiednie cechy są deski z czereśni, jaworu czy też akacji.

Zdecydowanie bardziej miękkim i przez to mniej odpornym materiałem jest drewno sosnowe, świerkowe oraz jodłowe. Co prawda ono także nadaje się na podłogę, jednak warto mieć na uwadze, że powinno się znaleźć raczej w pomieszczeniach mniej uczęszczanych i nienarażonych na wysoką eksploatację. Dlatego może sprawdzić się na przykład w pomieszczeniach sypialnianych.

Rzadko wybieranym, ale zdecydowanie ciekawym rozwiązaniem jest drewno egzotyczne. Po pierwsze jest ono trwałe, a po drugie ma oryginalny wygląd. Najczęściej spotykane deski egzotyczne są wykonane z drewna merbau, iroko czy też lapacho.

Dobór długości desek w komplecie zamówionym do konkretnego pomieszczenia nie jest przypadkowy. Znajdują się w nim deski o różnych długościach: krótkie, długie i średnie. Jeśli chcemy, aby liczba desek w poszczególnych długościach była jasno określona, warto dowiedzieć się jeszcze przed złożeniem zamówienia czy producent lub dystrybutor w ogóle wykonuje tego typu realizacje. Istnieje także możliwość zamówienia desek o jednakowej długości, ale wtedy trzeba liczyć się z tym, że ich cena będzie nieco wyższa.

Ciekawym rozwiązaniem jest wybór desek krzywoliniowych. Mają one nieregularne brzegi, dzięki czemu efekt po ułożeniu podłogi jest bardzo interesujący. Takie deski należy zamawiać precyzyjnie pod wymiar pomieszczenia. Ich układ musi być precyzyjnie określony i przedstawiony w formie planu ułożenia. Dzięki temu wykonawca projektu wie, w jaki sposób ułożyć deski, by pasowały do siebie idealnie.

Wiele osób szczególnie docenia urok oraz naturalny wygląd drewna i decyduje się na surowe deski wykonane z litego drewna. Po ułożeniu wymagają one tak zwanego cyklinowania, a następnie dalszego wykańczania. Dzięki tym procesom ewentualne uszkodzenia i niedoróbki powstałe podczas układania są niwelowane, a całość prezentuje się bez zastrzeżeń.

Aby uniknąć konieczności wykonywania dodatkowych prac nad podłogą, można zamówić deski lakierowane lub olejowane, których powierzchnia nie wymaga dodatkowego ulepszania. Dzięki specjalnym środkom i procesom takim jak: nakładanie kilku warstw lakieru, utwardzanie promieniami UV czy też olejowanie, deski zyskują dodatkową trwałość i odporność na lata.

Dodatkowe procesy, którym producenci poddają deski drewniane, mają także na celu poprawienie lub ulepszenie ich wyglądu. Mogą być one na przykład barwione, postarzane itp.

Klasa desek podłogowych

Wybierając drewniane deski, należy zwrócić uwagę na klasę drewna. Im wyższa, tym lepiej. Dzięki temu podłoga będzie trwalsza i odporniejsza. Klasa pierwsza oznacza, że drewno jest najwyższej jakości, a deski są pozbawione sęków, przebarwień i innych niedoskonałości mogących wpłynąć na efekt ułożonej posadzki.