Jak i czym impregnować drewno by służyło nam latami?

Jeśli decydujemy się na wykorzystanie drewna jako surowca w naszym mieszkaniu czy ogrodzie, nie możemy zapomnieć o jego impregnacji, czyli procesie, który zabezpiecza drewno przed działaniem wilgoci, pleśni, owadów lub ognia.
Impregnować należy zarówno drewno na co dzień znajdujące się w pomieszczeniach, jak i to wystawione na działanie zmian atmosferycznych.
Impregnaty to zwykle roztwory w rozpuszczalnikach organicznych lub emulsje wolne, po nałożeniu ich na powierzchnię  impregnowaną, rozpuszczalniki się odparowują.
Okazuje się jednak, że impregnacja impregnacji nie równa, istnieje kilka sposobów zabezpieczania drewna, czym więc się różnią?

Czym możemy impregnować drewno?

Istnieją cztery główne sposoby impregnacji: olejowanie, lakierowanie, malowanie i woskowanie. Każdy z nich jest inny, opiera się na innych produktach i będzie odpowiedni w innych sytuacjach.

  • Olejowanie

Oleje stanowią naturalną alternatywę dla lakierów, dlatego zyskują coraz większą popularność. Olej przenika przez strukturę drewna, jednocześnie pozwalając mu oddychać.  W ten sposób zabezpiecza je przed wilgocią, zabrudzeniami i promieniowaniem UV.
Dzięki stosowaniu olejów do drewna zapewnimy swoim meblom naturalny i szlachetny wygląd.
Powierzchnia olejowana się nie elektryzuje.
Idealne do stosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

  • Lakierowanie

W składzie lakierów znajdziemy zazwyczaj syntetyczną żywicę i rozpuszczalnik organiczny. Meble lakierowane stają się odporne na wodę oraz zmienne warunki atmosferyczne, niestety lakiery mają tendencje do pękania, co sprawia, że w przypadku tego rozwiązania potrzebna jest częsta renowacja.
W kwestii impregnacji drewna najlepiej sprawdzą się lakiery przezroczyste.
Stosowane głównie na zewnątrz.

  • Malowanie

Tutaj wyróżnić możemy pięć różnych produktów, które służą do impregnacji:

impregnaty koloryzujące- łączące funkcję lakieru z farbą do drewna
bejce- głównie do nadawania drewnu koloru, jednak należy je jeszcze później polakierować
lakierobejce- zabezpieczają, koloryzują oraz pielęgnują powierzchnię
farby kryjące.

Większość przeznaczona do użytku wewnątrz, jak i na zewnątrz.

  • Woskowanie

Pozostawia na powierzchni lekki, satynowy połysk.
Podkreśla słoje drewna, może być stosowane również na meble, które były już wcześniej impregnowane w inny sposób, jednak sam wosk nie przyjmie już dodatkowej warstwy.
Ponieważ różne drewna, różnie reagują na wosk, zaleca się wcześniejszą konsultację ze specjalistą.

  • Politurowanie

Technika ta była bardzo popularna w epoce baroku.
Politura, uzyskiwana z naturalnej żywicy, tworzy na drewnie błyszczącą powłokę.
Jest to czasochłonna technika, jednak daje niesamowite efekty.

Jak długie efekty daje impregnacja drewna?

W zależności od tego, jaką technikę wybierzemy, skuteczność impregnacji będzie inna.

  • Malowanie- najpopularniejsza i najmniej skuteczna technika pokrycia drewna impregnatem za pomocą pędzla, daje nam ok. 2-3 lat.
  • Impregnacja zanurzeniowa- stosowana w naszej firmie, umożliwia lepsze przenikanie impregnatu do struktur drewna i zapewnia ok. 5-8 lat.
  • Próżniowo-ciśnieniowa- najlepsza i najtrudniej dostępna opcja, wykorzystująca efekt osmozy. Preparat sam “wciska się” między komórki drewna co pozwala wydłużyć czas do ok. 15-20 lat.

Jeśli decydujemy się na własnoręczne zaimpregnowanie drewna, musimy zwrócić uwagę szczególnie na rodzaj i gęstość drewna, a także zastosowanie przedmiotu z niego wykonanego. Jednak najlepszym wyjściem będzie zaufanie profesjonalistom, którzy sprawią, że Twoje drewno będzie piękne przez lata.