Czy paleta drewniana jest funkcjonalnym opakowaniem?
Palety drewniane są nieodłącznie jednym z podstawowych elementów stosowanych podczas przechowywania, magazynowania, składowania towaru, a także podczas jego transportowania. Dlatego też odgrywają istotną rolę w całym łańcuchu logistycznym. Korzysta się z nich w niemal każdej branży, począwszy od przemysłu spożywczego, przez handel detaliczny, motoryzację itd. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie związane z paletami, a mianowicie, czy są one formą opakowania. Istota klasyfikacji i pojmowania tego produktu w konkretnej kategorii może mieć związek z obowiązującymi przepisami i regulacjami dotyczącymi opakowań. Czy zatem paletę drewnianą można nazwać opakowaniem?
Istota palety drewnianej w transporcie
Palety drewniane są nieodłączną częścią dobrze przeprowadzanego procesu logistycznego. Ułatwiają transportowanie towaru, jego składowanie i magazynowanie. Są powszechnie stosowane dzięki swojej praktyczności, uniwersalności i funkcjonalności, ponieważ umożliwiają transport produktów jednostkowych, a także drobnicy. Dzięki nim transportowany towar zachowuje swoją stabilność, co jest niezwykle istotne podczas załadunku i rozładunku.
Co więcej, ich konstrukcja sprawia, że przenoszenie ładunku jest możliwe z pomocą wózka widłowego. Dlatego też jest to element, który stosowany jest w tak wielu środowiskach przemysłowych, produkcyjnych i transportowych.
Palety powstają zgodnie z narzucanymi odgórnie normami Unii Europejskiej. Mowa tutaj o paletach EUR o wymiarach 1200 × 800 mm, czyli w standardzie europejskim. Są one trwałe, wysoce dostępne, stosunkowo tanie, wytrzymałe i łatwe w naprawie.
Wyżej wymienione właściwości powodują, że palety są jednym z najczęściej stosowanych narzędzi transportowych i mają ogromne znaczenie w całym łańcuchu logistycznym. Dlatego też tak ważne jest określenie, czy mogą one być uznawane za opakowanie.
Czym jest opakowanie transportowe?
Opakowanie transportowe pełni kluczową rolę w procesach logistycznych. Jego zadaniem jest uproszczenie transportu, a także jego umożliwienie. Jest to także element, który ma duże znaczenie podczas zachodzących procesów spedycyjnych, magazynowania i składowania. Każde opakowanie ma na celu ochronę zawartości przed zniszczeniem, uszkodzeniem mechanicznym, zabrudzeniem, warunkami atmosferycznymi i czynnikami biologicznymi. Opakowania transportowe mają ponadto optymalizować cały proces transportu, maksymalizując wykorzystanie wolnej przestrzeni. Opakowania mają oprócz tego spełniać normy i regulacje narzucone prawnie, sanitarnie i być w zgodzie z zakontraktowanymi wymogami.
Czy drewnianą paletę można nazwać opakowaniem transportowym?
Biorąc pod uwagę wyżej wymienione informacje można stwierdzić, że paleta drewniana jest opakowaniem transportowym. Co więcej, jest to rodzaj opakowania wielokrotnego użytku, które można ponownie wykorzystywać w procesie transportu, składowania i magazynowania.
Drewniane palety znacznie ułatwiają transport, nadają się do przewozu towaru o różnych kształtach i wadze. Ich produkcja z drewna wysokiej jakości sprawia, że można korzystać z nich długofalowo i wielokrotnie. Ponadto pełnią funkcję ochronną, zapobiegając uszkodzeniom wywoływanym przez wstrząsy, uderzenia, czy nacisk. Drewniana konstrukcja utrzymuje towar w bezpiecznej pozycji, dzięki czemu nie ulega on przemieszczeniu.
Jeśli chodzi o sam transport, drewniana paleta może pełnić rolę opakowania zbiorczego, dzięki któremu utrzymuje się porządek, co ułatwia organizację transportu i redukcję czasu potrzebnego na cały proces.
Należy także dodać, że standaryzacja wymiarów palet zgodnie z normami i regulacjami prawnymi ułatwia ich stosowanie i wymianę między firmami, co ma z kolei pozytywny wpływ na handel międzynarodowy.
Dodatkowo takie palety drewniane spełniają normę ISPM 15, która dotyczy obróbki fitosanitarnej, dzięki której realizują one przepisy BHP.
Jeśli poszukujesz rzetelnego i doświadczonego producenta palet drewnianych, skontaktuj się z PAKO-BUD z Konstantynowa Łódzkiego w celu złożenia zamówienia.