Co to jest europaleta i czym różni się od innych palet?

Zbierasz najważniejsze informacje o opakowaniach i zabezpieczeniach niezbędnych przy transporcie towarów, ale nie wszystkie nazwy produktów są dla ciebie jasne? Zastanawiasz się czemu europaleta zawdzięcza swoją nazwę? A może chcesz się dowiedzieć, jaka właściwie jest różnica między europaletą a innymi paletami? Jeśli na jedno z tych pytań odpowiedź brzmi twierdząco, ten artykuł jest stworzony dla Ciebie. Sprawdź, skąd wzięła się nazwa europalet i co je odróżnia od innych palet transportowych.

Europaleta – skąd wzięła swoją nazwę?

Chociaż nazwa europalet może brzmieć nieco enigmatycznie, pochodzi do bardzo ważnej międzynarodowej organizacji EPAL. European Pallet Association, czyli Europejskie Stowarzyszenie Paletowe działa na podstawie unijnych normach, między innymi EN-13698-1 i  kodeksu UIC 435, czuwając nad bezpieczeństwem w przemyśle transportowym. Wybierając producenta palet, warto upewnić się, że są to europalety z certyfikatem wystawionym właśnie przez to stowarzyszenie.

Dlaczego te procedury są takie ważne? Międzynarodowy przemysł transportowy to przede wszystkim pracownicy i przewoźnicy, którzy zasługują na odpowiednie procedury bezpieczeństwa w trakcie wykonywania swoich obowiązków. To, czy towary, które transportują, są odpowiednio zabezpieczone, wpływa bezpośrednio na ich zdrowie i życie. Niezależnie od tego, czy chodzi o ułożenie europalety w kontenerze, czy maksymalne obciążenie palety, każda reguła musi być ściśle przestrzegane. EPAL kontroluje wytyczne stosowane przy opakowaniach transportowych, wydaje certyfikaty i przeprowadza audyty, upewniając się, że firmy odpowiedzialne za tworzenie palet, sprostają normom wymaganym do otrzymania certyfikatu.

Dlaczego ten certyfikat jest tak ważny?

Jeśli palety, na których dostarczany byłby towar, nie spełniałyby wskazanych standardów, urządzenia używane do załadowywania i rozładowywania załadunku w różnych krajach Unii Europejskiej mogłyby nie sprostać swojemu zadaniu. A to z kolei doprowadziłoby albo do wypadków w miejscu pracy, albo do zablokowania łańcucha przewozowego, który w wielu strategicznych miejscach musi odbywać się sprawnie. Towar musi być odpowiednio zabezpieczony, nie może mieć większej masy niż maksymalna zalecana waga, ani zbyt słabych opakowań transportowych. Ważne jest także to, z jakiego drewna europalety zostały wykonane i czy materiał jest wystarczająco wytrzymały. Jeśli paleta rozpadnie się w trakcie rozładunku, może uszkodzić towar  i narazić firmę na starty. Wypadek w miejscu pracy to nie tylko zagrożenie dla pracownika, ale także opóźnienia wynikające z konieczności sprzątania bałaganu i zamówienia nowego towaru w miejsce uszkodzonego ładunku. Z kolei zły rozmiar palet, uniemożliwiłby rozładunek urządzeniami zaprojektowanymi tylko do konkretnych wymiarów.

Czym różnią się europalety od innych palet?

Inwestując typowo w europalety, każdy producent ma gwarancję najwyżej jakości. Korzystanie z europalet to także ważny element handlu międzynarodowego. Niezależnie od tego, w jakim miejscu nastąpi przeładunek lub rozładunek towaru, europalety są najpopularniejszym typem palet w Europie, więc nie będzie z nim problemu. Każda europaleta składa się z 11 desek, 9 wsporników i 78 gwoździ, zgodnie z regulaminem technicznym EPAL. Palety są nie tylko pozbijane ze sobą, są także  poddane obróbce termicznej według standardu ISPM15 i KD.

Największe z korzyści europalet to:

  • stały wymiar, czyli 1200x800x144mm
  • dynamiczna ładowność, czyli 1500kg
  • statyczna ładowność, czyli 4000kg
  • wykonanie z surowców naturalnych, bez obróbki chemicznej
  • neutralny bilans C02
  • dostępne u ponad 1 500 licencjobiorców

Czy europaleta może być używana wyłącznie na terenie Europy?

Mimo że w swojej nazwie mają przedrostek „euro”, można wykorzystywać je także w innych krajach. Certyfikat ISPM15 umożliwia transport palety poza terytorium Unii Europejskiej. Palety są też regularnie kontrolowane przez Bureau Veritas.