transport towarów pakobud

Charakterystyka europalety – co ją wyróżnia spośród innych palet i jakie normy musi spełniać?

Słowo paleta jednoznacznie kojarzy się z dziedziną nauki, jaką jest logistyka, a konkretniej z przechowywaniem i transportem towarów. To przedmiot, który powstał po to, aby ułatwić podnoszenie dużych i ciężkich przedmiotów w ilości hurtowej za pomocą wózka widłowego. Pośród wielu palet wyróżnia się dość popularna i często stosowana europaleta. Czym się charakteryzuje właśnie ten rodzaj palety, jakie musi spełniać wymogi, aby zyskać takie miano?

Europaleta specyfikacja

W kwestii europalety specyfikacja jest dość jasno określona. Aby producenci mogli nazwać tworzone przez siebie palety europaletami, ich wyroby muszą spełniać ściśle określone normy. Potrzeba jest matką wynalazków, a europaleta narodziła się z potrzeby ustandaryzowania i ujednolicenia transportu towarów na terenie Europy. Założeniem jej wprowadzenia miało być ułatwienie podnoszenia palet i ładowania ich do różnego rodzaju środków transportu czy też magazynów. Kiedy każdy producent, w każdym kraju produkował palety według własnych standardów, często napotykano przeszkody w postaci nieodpowiedniego rozstawienia wideł wózka widłowego czy ich wysokości, tudzież w wielu innych kwestiach. Wszystkie palety euro muszą spełniać zatem określone wymagania konstrukcyjne, określone normą EPAL.

Europaleta wymiary

Jeśli chodzi o europaletę wymiary są najbardziej kluczową kwestią. Aby paleta spełniała wymogi określone przez normę europejską UNE-EN 13698-1 (EPAL), powinna mieć określoną długość oraz szerokość. Zgodnie z postanowieniami normy, wymiary takiej palety powinny być ujednolicone do 1200 na 800 milimetrów. Taka długość i szerokość pozwala na swobodny transport, załadowywanie i rozładowywanie towarów na terenie różnych krajów Europy.  Określone wymiary nie tylko ułatwiają transport samych palet, ale także ładowanie na nie towaru. Są one bowiem wielokrotnością wymiarów standaryzowanych opakowań.

Europaleta waga

Przy europalecie waga również nie pozostaje bez znaczenia. Norma europejska EPAL określa również stopień ciężkości tego przedmiotu. Norma ta nie jest podana restrykcyjnie z dokładnością co do grama, jednak waga europalety powinna wynosić mniej więcej 25 kilogramów. Od dokładnej wagi palety ważniejsza jest jej nośność, a ta powinna oscylować w przedziale od 1000 do 1500 kilogramów, co jest uzależnione od sposobu rozłożenia ładunku.

Wymagania jakościowe

Nie tylko wymiary i waga palety się liczą. Aby produkt mógł uzyskać normę EPAL, musi być także odpowiedniej jakości, oraz musi być wykonany w odpowiedni sposób. Bardzo istotne w wykonaniu palet jest zachowanie skosów w czterech rogach oraz uwzględnienie fazowanych prowadnic. Europalety powinny być również wykonane z określonych rodzajów drewna, a także produkowane w określony sposób.

Pozwolenie IPPC

Jednym z dodatkowych wymogów, jakie powinny spełniać europalety, jest pozwolenie IPPC. Licencja określa również warunki samej produkcji i instalacji, które powinny być zgodne z troską o środowisko, dbając o każdy z jego komponentów – wpływ na powietrze, wodę, ziemię, regulację odpadów oraz hałasu.

Zastosowanie europalety

Europaleta to najlepszy wybór do transportu towarów w obrębie granic Europy. Umożliwia nie tylko bezpieczne przewiezienie produktów, ale również załadowanie i rozładowanie ich. To jeden z najbezpieczniejszych i najczęściej wybieranych opakowań transportowych. Dodatkowo palety euro doskonale sprawdzą się również do magazynowania i przechowywania towarów. Są w stanie pomieścić i unieść bardzo duże ilości produktów, co znacznie ułatwia proces magazynowania oraz oszczędza miejsce w magazynach.