Budowa dachu – które drewniane elementy są podstawą konstrukcji dachu

Podczas budowy domu powinniśmy pamiętać o wielu elementach i uwzględnieniu ich w naszym kosztorysie. Oprócz podstawowych materiałów, takich jak wylewki czy cegły jednym z najistotniejszych jest dach. Warto wcześniej przeczytać, w jaki sposób jest zbudowany dach oraz o których elementach powinniśmy pamięć.

Istotny jest również zakup odpowiednich materiałów, które dadzą nam pewność, iż konstrukcja będzie stabilna. W toku poszukiwań zerknijmy na sprawdzonych dostawców i producentów elementów drewnianych, takich jak nasza firma PakoBud. Dysponujemy zarówno drewnem budowlanym, jak i konstrukcyjnym. Zaopatrzymy Państwa budowę w belki, więźbę dachową itp. Produkty będą przydatne przy remontach i aranżacjach wnętrz – przedsiębiorstwo posiada bowiem bogaty wybór boazerii podbiciowej czy desek podłogowych. Drewno od sprawdzonego dostawcy to połowa sukcesu!

Z czego składa się dach?

Konstrukcja dachu dwuspadowego zawsze opiera się na drewnianym szkielecie i jego konstrukcja jest zdecydowanie podstawą stanowiącą o tym, czy dach będzie stabilny i solidny. Budowa dachu jest bardzo skomplikowana. Zależy przede wszystkim od rodzaju budynku, ale również od określonej formy dachu – czy będzie to dach płaski, dwu czy jedno spadowy. Inna jest również konstrukcja dachu drewnianego, inna zaś murowanego. Bez względu na to, w konstrukcji dachu niezbędne są elementy drewniane, nie tylko do stworzenia szkieletu, ale także do zachowania odpowiedniej formy i wyglądu.

Podstawowe elementy, składające się na budowę dachu:

  • więźba dachowa
  • słup
  • płatew
  • krokiew
  • belka podwalinowa.

Znaczenie poszczególnych elementów w budowie dachu

Więźba dachowa to nic innego, jak szkielet dachu, czyli pełna jego konstrukcja. Więźba może być spiczasta i wysoka albo płaska. Słup to natomiast belka podtrzymująca krokwie dachu. To jedna z podstaw konstruowania szkieletu. Długość belki podtrzymującej krokwie stanowi połowę wysokości dachu. Jej zadaniem jest przeniesienie obciążenia całej konstrukcji na strop budowli, w taki sposób, aby dach trzymał się pewnie i oddziaływał równomiernie na całą powierzchnię budynku. Płatew natomiast to jest rodzaj deski, który znajduje się na słupie i umieszczony jest poprzecznie. Powinna mieć długość równą długości całego budynku. Zamiast drewnianych belek można je zastąpić stalowymi, ma to jedna uzasadnienie jedynie w przypadku dachów o bardzo dużej powierzchni. Płatew zostaje połączona ze słupem za pomocą kleszczy.

Krokiew dachu widoczna jest gołym okiem. W dużej mierze odpowiada za wytrzymałość całej konstrukcji. Krokwie na dach to nazwa pochyłych belek drewnianych. Są to elementy więźby dachowej oparte na murłacie lub oczepie. Natomiast belka podwalinowa to bardzo ważny element w konstrukcji płatwiowo – kleszczowej. Jest to poziomo leżąca na całej długości gruba belka, na której znajdują się słupy.

Budowa dachu. Jakie deski wybrać?

Na budowę więźby dachowej zazwyczaj stosuje się wytrzymałe i atrakcyjne cenowo drewno z drzew iglastych. Przed użyciem całej konstrukcji niezbędny jest jej proces suszenia i impregnacji. Optymalna wilgotność drewna w całej konstrukcji nie powinna przekraczać 15 procent. Najlepsze będzie drewno iglaste, czyli z sosny i świerku, a niekiedy nawet modrzewia lub jodły. Świerk uznawany jest za mniej trwały i trudniejszy do impregnacji niż pozostałe rodzaje drewna. Ponadto posiada więcej sęków. Modrzew jest droższy od sosny i świerku, ale też bardziej wytrzymały. Ceniony za odporność na grzyby i korniki. Co do formy, w jakiej kupujemy drewno, to najpopularniejsza jest tarcica obrzynana – to typowe drewno konstrukcyjne. Elementy więźby dachowej możesz również zbudować z drewna klejonego.
Nasza się specjalizuje się m.in. w w przecieraniu materiału drzewnego, w szczególności sosnowego i świerkowego. Dowiedz się więcej o naszych usługach. Chętnie pomożemy!