więźba dachowa pakobud

Budowa dachu – jakie drewniane elementy są niezbędne w konstrukcji dachu

Budowa dachu jest bardzo skomplikowana. Zależy przede wszystkim od rodzaju budynku, ale również od określonej formy dachu – czy będzie to dach płaski, dwu czy jedno spadowy. Inna jest również konstrukcja dachu drewnianego, inna zaś murowanego. Bez względu na to, w konstrukcji dachu niezbędne są elementy drewniane, nie tylko do stworzenia szkieletu, ale także do zachowania odpowiedniej formy i wyglądu. Oto lista najważniejszych elementów w budowie dachu.

Więźba dachowa – co to jest

Więźba dachowa to fachowe określenie szkieletu, na którym opiera się dach. Do jej wykonania potrzebna jest określona ilość desek i belek o zróżnicowanej długości, grubości i formie. Niezbędne są zarówno deski płaskie, jak i belki o formie kwadratowej, w zależności od konkretnego elementu konstrukcji. Aby stworzyć odpowiednią do budynku więźbę dachową, należy złożyć specjalne zamówienie tarcicy budowlanej, w zależności od wymiarów budynku oraz wysokości dachu.

Konstrukcja dachu drewnianego – najważniejsze elementy

Konstrukcja dachu dwuspadowego zawsze opiera się na drewnianym szkielecie i jego konstrukcja jest zdecydowanie podstawą stanowiącą o tym, czy dach będzie stabilny i solidny. W budowie dachu najważniejsze elementy to:

  • Słup – belka podtrzymująca krokwie dachu. To jedna z podstaw konstruowania szkieletu. Długość belki podtrzymującej krokwie stanowi połowę wysokości dachu. Jej zadaniem jest przeniesienie obciążenia całej konstrukcji na strop budowli, w taki sposób, aby dach trzymał się pewnie i oddziaływał równomiernie na całą powierzchnię budynku.
  • Na słupie umieszczona jest poprzecznie płatew – belka, na której podtrzymywane są krokwie. Powinna mieć długość równą długości całego budynku. Zamiast drewnianych belek można je zastąpić stalowymi, ma to jedna uzasadnienie jedynie w przypadku dachów o bardzo dużej powierzchni. Płatew zostaje połączona ze słupem za pomocą kleszczy.
  • Krokiew, której nazwa padła już w poprzednim opisie jest kluczowym elementem dachu, widocznym gołym okiem. Są to zdecydowanie najdłuższe elementy dachu – długie i grube drewniane deski oparte na podtrzymującej je konstrukcji.
  • Belka podwalinowa – bardzo ważny element w konstrukcji płatwiowo – kleszczowej. Jest to poziomo leżąca na całej długości gruba belka, na której znajdują się słupy.

Pełne deskowanie i pokrycie – wykończenie dachu

Kiedy cała konstrukcja – szkielet dachu – jest gotowa, można przejść do etapu wykańczania, czyli pokrywania jej deskami poziomymi oraz dachówkami. Pełne deskowanie polega na regularnym układaniu desek poziomych na konstrukcji stworzonej przez krokwie. Belkowanie powinno się odbywać równolegle do ściany nośnej budynku. Oprócz odpowiedniego zestawu tarcicy budowlanej – desek i belek o optymalnych wymiarach, niezbędne są również dachówki, które stanowią końcowe pokrycie dachu i są ostatnim etapem jego budowy.

Okna dachowe, rynny i inne elementy dachu

Przy budowie dachu bardzo ważne jest również uwzględnienie  całego projektu. Konstrukcja więźby dachowej może bowiem zależeć od tego, czy poddasze będzie przestrzenią użytkową, czy może w danym budynku nie będzie to przestrzeń funkcjonalna. Ma to również znaczenie przy pełnym deskowaniu i pokryciu – jeśli będzie to pomieszczenie funkcjonalne, należy również wziąć pod uwagę otwory na okna dachowe. Ostatnim elementem, bardzo istotnym, bez względu na to, czy będzie to pomieszczenie funkcjonalne, czy też nie, są rynny. Ich zadaniem jest odprowadzanie wody i zapobieganie gromadzeniu się wilgoci na powierzchni dachu. Układ rynien powinien być ściśle uzależniony od wielkości oraz rodzaju dachu.

Elementy niezbędne do budowy dachu znajdziesz w naszej ofercie.