Wybór odpowiednich skrzyniopalet. Lepsze drewniane czy plastikowe?

Cenione przez sadowników skrzyniopalety, to idealny sposób na transport i przechowywanie różnego typu produktów. Uniwersalność tych skrzynek sprawia, że mogą one znaleźć zastosowanie w praktycznie każdej dziedzinie przemysłu. Na chwilę obecną na rynku znaleźć możemy dwa rodzaje skrzyniopalet: drewniane i plastikowe. To, na które z nich się zdecydujemy, zależy w głównej mierze od naszych indywidualnych potrzeb.

Skrzyniopalety drewniane- wady i zalety.

Wykonywane są z drewna drzew iglastych, w głównej mierze z sosny i świerku. Mogą mieć różne wymiary podstawy, jednak najczęściej stosowane w logistyce to 1200x800cm. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie by zamówić skrzynie o spersonalizowanych wymiarach.
Dzięki swojej budowie i wykorzystywanemu tworzywu są one zwykle dość tanie, ich cena oscyluje w granicach 100zł/szt. Jednocześnie nie musimy się znacząco martwić o uszkodzenia, gdyż zazwyczaj do ich naprawy wystarczy kilka dodatkowych desek i gwoździ, a jeśli dojdziemy do wniosku, że kupno nowej wyniesie nas taniej, starą skrzyniopaletę możemy zmielić i przetworzyć na papier. Dużą zaletą jest też przepływ powietrza, który następuje pomiędzy deskami, co zapobiega gniciu znajdujących się wewnątrz produktów.
Niestety wszystko ma zalety i wady. Drewno bardzo ciężko się czyści, pojawia się też ryzyko zawilgotnienia. Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu o kwestii bezpieczeństwa, drzazgi i gwoździe to codzienność w pracy z tymi skrzyniopaletami.
Przeciętny czas użytkowania skrzyniopalety drewnianej to ok. 10 lat.

Skrzyniopalety plastikowe wady i zalety.

Plastik ma dwie podstawowe zalety: jest produktem dość trwałym, dlatego żywotność takiej palety często przekracza 20 lat oraz pozwala na łatwe utrzymanie jej w czystości. Dodatkowo nie musimy się obawiać o drzazgi czy gwoździe. Możemy z nich korzystać w każdych warunkach klimatycznych, a jeśli pojawi się taka potrzeba w 100% przetworzyć ponownie. Są też lżejsze od palet drewnianych, co przyśpiesza transport.
Wadą takich palet jest na pewno cena, która zwykle waha się w granicach 300-400zł/szt., pojawiają się też dodatkowe, często bardzo wysokie koszty w momencie, gdy potrzebujemy palety o niestandardowych wymiarach.

Drewno czy plastik? Szybkie porównanie.

Żeby wszystko podsumować, porównany obie możliwości pod kątem czterech podstawowych kryteriów:

  • Cena
    Palety drewniane są prawie czterokrotnie tańsze w momencie kupna, a także w sytuacji konieczności naprawy.
  • Higiena
    Plastikowe palety łatwiej się myje, zwłaszcza że są one odporne na różnego rodzaju środki chemiczne, w przypadku drewnianych utrzymanie ich w czystości jest bardziej czasochłonne.
  • Wytrzymałość
    Przeciętna trwałość palety drewnianej to ok. 10 lat jednak w tym czasie możemy dokonywać na niej wielu napraw, natomiast plastikowa wytrzyma powyżej 20 lat, lecz w sytuacji odkształcenia konieczne może być jej przetworzenie na nową.
  • Użytkowanie i transport
    Plastikowe palety są o prawie 30% lżejsze od drewnianych, co pozwala na oszczędności pieniężne podczas transportu, równie ważne jest, że palety te nie wymagają obróbki ani dodatkowego przygotowania do transportu w przypadku wymogów fitosanitarnych. Inaczej jest w kwestii palet drewnianych, które by mogły być stosowane na terenie całej Unii Europejskiej,  muszą zostać poddane obróbce termicznej. Jednak ich produkcja na Polski rynek przebiega bardzo szybko.

Jak widać, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, na pytanie, co jest lepsze w tej sytuacji. Wszystko zależy od potrzeb i możliwości, które mamy. Warto jednak poświęcić chwilę, by zastanowić się co bardziej nam się opłaci w długoterminowym rozrachunku.