Jakie właściwości drewna wpływają na jego powszechne stosowanie?

Branże produkcyjne oraz budowlane nie mogą się obejść bez surowca, jakim jest drewno. Dzieje się tak głównie dlatego, że drewno posiada idealne parametry, które są gwarancją dla bezpiecznego wykonywania z nich części konstrukcyjnych czy innych niezbędnych w produkcji, przewożeniu i przechowywaniu elementów. Jest to głownie materiał, który jest łatwo dostępny, a łatwość jego przetwarzania i obróbki jest wielką zaletą. Najbardziej wartościową część drzewa, stosowaną przy produkcji różnego rodzaju przedmiotów, materiałów – stanowi pień drzewa. Z niego właśnie otrzymuje się m.in. tarcicę, czyli materiał powstały w wyniku przepiłowania kłody wzdłuż jej osi; fornir określany również jako okleina, a więc arkusz drewna o grubości 0,1 do 5 mm; sklejkę, płyty pilśniowe, wiórowe lub drewno warstwowe. Jakie inne produkty wykonuje się z drewna? Czym charakteryzują się drewniane wyroby? O tym poniżej!

Właściwości drewna

Właściwości drewna są bardzo istotne przy produkcji różnorodnych drewnianych wytworów, takich jak m.in. skrzynie drewniane, opakowania z drewna, palety drewniane, czy też skrzyniopalety. W takim wypadku trzeba dokładnie wybierać te gatunki drzew, których właściwości pozwalają na ich przetwarzanie. Dzieli się je na właściwości fizyczne oraz mechaniczne. Właściwości fizyczne drewna, które są najistotniejsze zanim dobierze się odpowiedni materiał do wytworzenia drewnianych produktów to jego gęstość, barwa, budowę słojów. Niemniej istotną fizyczną właściwością jest zapach drzewa, jak również podatność na wchłanianie i magazynowanie wody. Natomiast mechaniczne właściwości, które należy uwzględnić w tym wypadku to odporność drzewa na ścieranie, a także jego twardość. Zanim z drewna zostaną wykonane jakieś elementy, niezwykle istotne jest określenie miejsca jego zastosowania, możliwych czynników, które mogą powodować wchodzenia w interakcje z wykonanymi elementami, a także czynniki atmosferyczne, które będą oddziaływały na wykonane produkty. Gatunki drzewa, z których korzysta się najczęściej to dąb, lipa, świerk, jesion oraz topola. Jest to zarówno drewno pozyskiwane z drzew iglastych, jak i liściastych. Różnice pomiędzy tymi różnymi gatunkami widoczne są w twardości i kolorze drewna. Dobór odpowiedniego materiału z drewna zależy od tego, czy jest nam on niezbędny jako drewno konstrukcyjne czy wykończeniowe.

Inne zalety przypisywane drewnu

Obok właściwości fizycznych oraz mechanicznych, przy wyborze drewna przeznaczonego do obróbki, istotne są również inne jego zalety. Drewno charakteryzuje się tym, że jest w miarę lekkie, ale zapewnia trwałe wykonania na wiele lat, gdy jest właściwie chronione przed działaniem szkodliwych czynników. Wykazuje dużą wytrzymałość na czynniki mechaniczne, ale jednocześnie jest sprężyste.

Drewno jest też surowcem, który nadaje się do wykańczania wnętrz. A to dlatego, że wykończone przy jego zastosowaniu pomieszczenia są ciepłe, przytulne, a ciekawe faktury, które posiadają wyroby drewniane, dodają wnętrzom niesamowitego uroku, pozwalając zachować naturalny wygląd pomieszczeń na długie lata.

Aby drewno nie ulegało niszczeniu, warto odpowiednio o nie zadbać. Niezwykle istotne jest miejsce jego składowania i przechowywania oraz zabezpieczanie specjalnymi, profesjonalnymi impregnatami chroniącymi przed szkodliwym oddziaływaniem wilgoci, pękaniem lub insektami, które mogą je zaatakować i powodować jego niszczenie – podpowiada ekspert PAKO-BUD: https://pakobud.com.pl/.