Szybkie suszenie drewna już dostępne na rynku!

Ulewa zniszczyła Twój dom? Drewno zbutwiało? Masz dość długotrwałego naturalnego suszenia drewna? Nie lubisz czekać i chcesz szybkich efektów? Wszystkie Twoje problemy rozwiąże nowoczesne urządzenie – suszarnia do drewna. Teraz dbanie o drewno stanie się prostsze! Przekonaj się sam o jej zaletach.

Sposoby suszenia drewna

Najczęściej spotykanym sposobem osuszania drewnianych elementów jest suszenie na wolnym powietrzu. Jest to jedna z metod konwekcyjnego suszenia drewna, czyli unoszenia ciepła. Polega to na tym, że cząsteczki gazu lub cieczy będące w ruchu są nośnikami ciepła, ponieważ przyjmują je od źródła ciepła. Przekazują energię cieplną osuszanemu materiałowi, potem mieszają się z wydalanymi cząsteczkami wilgoci odprowadzając ją na zewnątrz. Do innych sposobów suszenia konwekcyjnego należą:

  • suszenie w suszarniach powietrznych i spalinowych bezgrzejnikowych;
  • zastosowanie przegrzanej pary wodnej;
  • osuszanie w cieczach.

Suszenie drewna na wolnym powietrzu wiąże się z różnymi problemami. Materiały należy przechowywać w taki sposób, aby zabezpieczyć je przed deprecjacją, a także przed szkodliwymi działaniami atmosferycznymi oraz szkodnikami biologicznymi. Charakterystyczne dla tego sposobu osuszania drewna jest brak możliwości regulacji wilgotności końcowej drewna. Również trzeba stosować kąpiele antyseptyczne. Służą one temu, by zapobiec występowaniu zsinienia i grzybów. Jednym słowem – naturalne metody suszenia drewna są bardzo pracochłonne.

Czym są suszarnie do drewna?

Wyglądają niepozornie, jak małe domki. Jednak te “blaszaki” to aerodynamiczne suszarnie.

Wykorzystują one dwa mechanizmy suszenia drewna: temperatura i przepływ powietrza. Wszystko dzięki specjalnej turbinie, która napędza obydwa mechanizmy. Turbina zamontowana w suszarni spręża cząsteczki powietrza i podgrzewa je. Następnie wymusza ich obieg wewnątrz komory. Bardzo istotny jest silny przepływ powietrza (może sięgać nawet do 170 km/h!). Zapobiega on pękaniu drewna, ponieważ zapewnia jednakową temperaturę w każdym punkcie suszarni. Dlaczego przepływ powietrza jest tak istotny? Ponieważ skraca czas suszenia drewna.

Proces suszenia drewna w suszarni

Suszenie tarcicy w takiej kontenerowej suszarni aerodynamicznej składa się z dwóch cykli:

  • podgrzania wsadu do temperatury ok. 35 stopni Celsjusza – trwa on od 8 do 20 godzin i jest uzależniony od
  • wilgotności drewna;
  • przyrostu temperatury oraz usuwania wilgoci przez specjalne wywietrzniki.

Czas suszenia drewna jest zależny od kilku czynników:

  • gatunku drewna;
  • miękkości lub twardości drewna;
  • jego przekroju;
  • wilgotności początkowej (świeże lub sezonowane drewno);
  • pożądanej wilgotności końcowej po zakończeniu osuszania.

Proces osuszania drewna w przypadku drzewa liściastego może trwać od 20 do 70 dni, zaś w przypadku iglastego – od 3 do 21 dni.

Jakie są zalety suszarni do drewna?

Takiego typu suszarnie są często nowoczesne i możemy nimi sterować komputerowo. Są ekonomiczne i przyjazne dla ekosystemu. Co najważniejsze – w przeciwieństwie do naturalnych metod osuszania drewna na świeżym powietrzu przy wykorzystaniu specjalistycznej suszarni czas suszenia skraca się. Niestety, są też i minusy. Takie aerodynamiczne suszarnie do drewna są bardzo kosztowne, ceny wahają się nawet w granicach 100 tysięcy złotych. Ponad to trzeba mieć specjalistyczną wiedzę, by móc taką komorę obsługiwać. Dlatego na rynku powstaje coraz więcej firm, które pomagają swoim klientom w problemach związanych z pielęgnacją drewna. Więcej o drewnie i możliwościach jego suszenia możecie przeczytać na stronie firmy pakobud.