Nieśmiertelne piękno natury- poznaj i wybierz idealne podłogi drewniane

W dzisiejszych czasach, we wnętrzu, które chce uchodzić za eleganckie, nie może zabraknąć pięknej drewnianej podłogi. Rozwiązanie to nie tylko nadaje pomieszczeniu klasy i wytworności, lecz również ułatwia życie właścicieli. Drewniane podłogi łatwo się myje i konserwuje, są też bardzo trwałe, co pozwala na komfort użytkowania przez wiele lat. Obecnie najbardziej popularne są podłogi z dębu, a także jesionu i buku, jednak  nasi eksperci dodają, że coraz większą popularnością cieszą się drewna egzotyczne.

Z jakich podłóg drewnianych możemy wybierać?

Na rynku możemy znaleźć wiele ciekawych rozwiązań podłogowych bazujących na drewnie, jednak najpopularniejsze z nich to: parkiet, mozaika, bruk, lite deski oraz panele drewniane. Wybór nie jest łatwy dlatego objaśniamy krótko co jest czym.

  • Tradycyjny parkiet

Wykonywany zarówno z drzew iglastych, jak i liściastych. W tym przypadku klepki wykonane są z niewielkich deszczułek litego drewna, o wymiarach: od 200 do 450 mm (długość), 30-100 mm (szerokość) i 13-22 mm (grubość).
Zwykle deszczułki przyklejone zostają do podłoża klejem, co umożliwia układanie z nich różnych wzorów. (np. jodełka, szachownica i cegiełka).
Jest bardzo trwały i jeśli pojawi się taka potrzeba, można go wielokrotnie odnawiać.

  • Mozaika- uproszczony parkiet

Wykonywana z lameli (niewielkich deseczek) wielkości ok. 8-14 mm.
Lameny układa się we wzory jeszcze w fabryce, następnie sprzedaje na specjalnie przygotowanej siatce od razu gotowe do montażu. Elementy posadzki montuje się za pomocą klejów dyspersyjnych, rozpuszczalnikowych i poliuretanowych, a ze sobą wzajemnie na tzw. styk. Jest to rozwiązanie dużo tańsze niż klasyczny parkiet jednak również mniej wytrzymałe.

  • Prosty montaż paneli podłogowych

Panele mają budowę trójwarstwową, na wierzchu znajduje się warstwa litego drewna, następnie drewniane deszczułki i na samym końcu łuszczki.
Taka budowa zabezpiecza panele przed działaniem temperatury i wilgotności powietrza. Jest to typ podłogi, której nie przykleja się do podłoża a jedynie łączy ze sobą nawzajem pojedyncze deski, zwykle przy wykorzystaniu kleju.

  • Elegancja i prostota desek podłogowych

Produkuje się je głównie z drewna litego, w większości przypadków sosnowego lub świerkowego. Deski podłogowe można zamontować zarówno klejem, jak i na legarach, czy ślepej podłodze, wszystko zależy od naszych możliwości. Jest to rozwiązanie bardzo trwałe i solidne, pasuje przede wszystkim do wnętrz klasycznych i rustykalnych.

  • Drewniana kostka, czyli bruk

Płyty grubych kostek drewnianych wykonanych najczęściej z dębu, buku lub jesionu mocuje się do podłoża dzięki zastosowaniu kleju i siatki termoplastycznej. Ten typ wykończenia świetnie sprawdzi się jako kuchenna podłoga, wystarczy tylko zabezpieczyć ją lakierem.

  • Pomysłowy parkiet przemysłowy

Nazywany przemysłowym odpowiednikiem posadzki. Wykonywany jest z cienkich deszczułek, a mocowany na klej. Łatwy i szybki w układaniu, jednocześnie dzięki ciasnemu ułożeniu bardzo trwały, stanowi ciekawą alternatywę dla wcześniej zaprezentowanych możliwości.

Przy wyborze drewna i typu podłogi  należy zwracać uwagę na trwałość oraz wziąć pod uwagę, że jest to najprawdopodobniej decyzja, której następstwa będą nam towarzyszyć przez wiele lat.
Warto jednak pamiętać, że drewno jest wieczne i nigdy nie wychodzi z mody.