Krótka historia drewna, czyli jak drzewo zyskało popularność

Drewno od najdawniejszych czasów towarzyszyło człowiekowi. To surowiec, który występuje w naturze od zawsze, nic więc dziwnego, że człowiek postanowił zacząć go wykorzystywać do swoich celów. Jak to wszystko wyglądało i jak to się właściwie stało, że obecnie drewno znajduje tak szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach życia? Czas na krótką historię drewna.

Początek historii drewna

Początki wykorzystywania drewna przez człowieka sięgają czasów prehistorycznych. To już wtedy bowiem, kiedy odkryto ogień, zauważono, że materiał ten świetnie nadaje się na opał, zaczęto więc używać drewna do palenia ognisk i ogrzewania się w chłodniejsze dni. Dodatkowo zapewniało światło, a także pozwalało na przyrządzenie jedzenia. Przez wiele lat funkcja surowca do opału była podstawową funkcją drewna, jednak z biegiem czasu zaczęto odkrywać inne jego właściwości i używać na nowe sposoby.

Drewno jako materiał budowlany

Z czasem zaczęto dostrzegać inne właściwości drewna, które czyniły je świetnym materiałem budowlanym. Wykorzystywano je do właściwie wszystkiego – stanowiło podstawę konstrukcji budynków,  przede wszystkim tworzono z niego ściany i podłogi, a w niedalekiej przyszłości także okna i drzwi. Bywało również, że drewno stanowiło nie tylko konstrukcję, ale i materiał budulcowy dla całego domu. Wznoszono w ten sposób kościoły i budynki mieszkalne – całe z drewna. Obniżało to znacząco koszty budowy, drewno konstrukcyjne było stosunkowo tanie i łatwo dostępne. Straciło jednak nieco na popularności, gdy upowszechniła się cegła – budowle w całości drewniane były bardziej podatne na pożary. Z tego względu zaczęto obudowywać je kamieniem i innymi materiałami, by zwiększyć ich trwałość. Drewno nadal jednak pozostało popularnym budulcem, szczególnie przydatnym w budowie statków oraz powozów. Wpłynęło więc mocno na rozwój podróżnictwa i transportu oraz na upowszechnienie ich.

Suszenie drewna

Dziś już wiemy, jak ważne jest, by drewno zachowało suchość. Z tego względu tarcica, czyli powstałe po przetarciu kłody deski, zanim trafią do sprzedaży, są poddawane procesom suszenia. Mokre drewno ma tendencję do szybkiego gnicia, pleśnienia i ogólnego szybkiego niszczenia. Dzięki poddawaniu procesom suszenia, trwałość tego materiału zostaje znacznie zwiększona. Zauważono to już dawniej, zaczęto więc stosować pierwsze sposoby na suszenie drewna, początkowo pozostawiając je do wyschnięcia na słońcu. Działania te nie przynosiły jednak pożądanych rezultatów, a cały proces trwa długo, zaczęto więc poszukiwać innego sposoby na suszenie drewna. Powstawały specjalne komory, w których temperaturę podgrzewano, następnie wkładano tam drewno, a zawarta w nim woda parowała. Pomysł ten z czasem coraz bardziej ulepszano, dzięki czemu dziś tarcicę osusza się w specjalnych, profesjonalnych suszarniach.

Drewno nie tylko do budowy

Choć drewno zyskało ogromną popularność jako materiał budowlany, stało się także materiałem do wytwarzania przedmiotów codziennego użytku. Produkowano z nich zarówno naczynia kuchenne i pamiątki ludowem, które sprawdzały się świetnie w codziennym użytkowaniu. Na tym jednak zastosowanie tego materiału bynajmniej się nie kończyło. Z racji swojej trwałości i wytrzymałości stał się dobrym budulcem do rozmaitych skrzyń i opakowań, a także palet, które służyły do przechowywania towarów oraz ich transportowania na znaczne nawet odległości. Zamysł ten przetrwał po dziś dzień, ponieważ drewniane opakowania i skrzynie są nadal ważnym elementem w przewożeniu i przechowywaniu towarów.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą szeroką ofertą.