Idealne drewno na więźbę dachową

Budowa domu wiąże się zawsze z koniecznością uwzględnienia szeregu elementów. Do tych, które bez wątpienia wpływają nie tylko na stronę estetyczną, co bezpieczeństwo domu zalicza się konstrukcję dachową. Więźba dachowa wykonywana jest zawsze z drewna. Trzeba jednak pamiętać, że musi ono być ono odpowiednio dobrane. Tylko bowiem wówczas jest w stanie spełnić należycie swoją rolę.

Konstrukcje dachowe wykonuje się z drewna taniego, ale jednocześnie wytrzymałego. Idealnie sprawdza się w tym wypadku drewno pozyskiwane z drzew iglastych. Niezależnie jednak od tego, jakie drewno zostanie ostatecznie wykorzystane, nie można zapominać o o jego właściwym przygotowaniu. Niezbędny jest proces suszenia, a następnie impregnacja. Wilgotność drewna konstrukcyjnego nie może być większa niż 15%.

Jakie gatunki drewna będą idealne?

Więźba dachowa może być wykonana z różnych gatunków drewna. Firmy oferujące deski na więźbę dachową – między innymi PAKO – BUD  – oferują w tym wypadku przede wszystkim deski z drzew iglastych. W roli desek konstrukcyjnych sprawdzają się one bowiem najlepiej. Deski na więźbę dachową mogą być wykonane z:

  • sosny;
  • świerku;
  • modrzewia;
  • jodły.

Świerk charakteryzuje się mniejszą ilością sęków niż popularna sosna. Jest to niewątpliwy plus. Trzeba jednak pamiętać, że jednocześnie dużo trudniej go solidnie zaimpregnować. Mniejsza jest także jego trwałość, co sprawia, że wiele osób decyduje się jednak na sośninę. Modrzew stosowany jest stosunkowo rzadko z uwagi na wyższą cenę. Przy odrobinie szczęścia można jednak trafić na deski modrzewiowe w cenie zbliżonej do tych z sosny oraz świerku. Jest to jednak drewno charakteryzujące się ogromną twardością i jednocześnie bardzo wytrzymałe. Duża twardość sprawia, że jego obróbka zajmuje dużo więcej czasu i wymaga dużej wprawy. Deski modrzewiowe nie są atakowane przez szkodniki, nie rozwijają się na nich również grzyby. Są to niewątpliwe zalety. Deski konstrukcyjne jodłowe spotyka się coraz rzadziej. W zasadzie stosowane są już tylko i wyłącznie na terenach górskich, gdzie nie ma problemu z dostępem do tych drzew. Nie są one jednak zbyt wytrzymałe, a ich zaimpregnowanie nie jest proste.

Forma drewna

Mówiąc o drewnie na więźbę dachową, nie można zapomnieć o jego formie. Zdecydowanie najczęściej w tartakach dostępna jest tarcica obrzynana. Ten rodzaj drewna konstrukcyjnego suszy się na powietrzu. Ma ono drugą klasę jakości oraz wytrzymałość wahającą się od C18 do C40. Im wyższa wartość tego parametru, tym rzecz jasna lepiej. Mówi nam on o tym, jak bardzo odporne na zginanie jest zastosowane drewno.

Więźbę dachową wykonuje się najczęściej z tarcicy, której klasa wytrzymałości waha się od C24 do C27. Tarcica strugana, a następnie suszona komorowo jest najdroższa i uchodzi za luksusowy produkt. Suszenie w specjalnych komorach, w których temperatura dochodzi do 75 stopni, sprawia, że deski charakteryzują się wilgotnością poniżej 12%. Takiej wartości nie uda się osiągnąć, susząc tarcicę w sposób naturalny.

Do wyboru mamy jeszcze tarcicę klejoną, która wykorzystywana jest rzadziej. Jej cechą charakterystyczną jest obecność tak zwanych mikrowczepów. Wykorzystanie tego rodzaju materiału na więźbę dachową poleca się wówczas, kiedy konieczne jest uzyskanie elementów konstrukcyjnych charakteryzujących się dużą długością. Wilgotność desek w tym wypadku nie przekracza 15%.

Solidnie wykonana więźba dachowa to pewność, że dach pozostanie na swoim miejscu. Desek nie widać, ale pamiętać trzeba, że to właśnie od nich uzależnione jest bezpieczeństwo mieszkańców. Dlatego na tym elemencie konstrukcyjnym nigdy nie należy oszczędzać.